Kalfalık ve Ustalıkta E-Sınav Dönemi Başladı

0

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer yapmış olduğu açıklamada teorik olarak yapılan kalfalık ve ustalık sınavlarının e-sınav olarak gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Bir süredir üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri İle İlgili Usul Ve Esaslara İlişkin Yönerge ‘de yapılan değişiklik sonucunda kalfalık ve ustalık sınavlarının artık iki ayda bir yapılabileceğini belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu kapsamda teorik sınavın elektronik sınav olarak yapılabilmesi için gerekli çalışmaların tamamlandığını ve ilk e-Sınavın Ankara’da uygulandığını ifade etti.

Mesleki eğitim merkezlerinde 27 alanda ve 142 dalda kalfalık ve ustalık sınavları yapıldığının altını çizen Özer, kalfalık ve ustalık programlarının başarılı bir şekilde devam ettiğini ve bu sınavlara olan talebin artarak devam ettiğini ifade etti. Taleplerde yaşanan artışa daha hızlı cevap verebilmek ve dönemsel beklemeleri önlemek amacıyla iki alanda iyileştirmeler yaptıklarını belirten Özer, kalfalık ve ustalık sınavlarının iki ayda bir olmak üzere yılda en az 6 defa uygulanacağını açıklarken, ihtiyaç halinde bu sınavların her ay yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Özer ayrıca konuşmasında “Hem kalfalık hem de ustalık belgesine yönelik teorik sınavların elektronik sınav olarak yapılmasına yönelik ilk uygulamayı da bugün Ankara’da elektronik sınav merkezimizde gerçekleştirdik. Böylece bir taraftan kalfalık ve ustalık sınavlarına erişimi artırırken diğer taraftan teorik sınavın elektronik sınav olarak uygulanabilmesini de sağlamış olduk. Artık amacımız e-sınav imkânını tüm alanları kapsayacak şekilde 81 ilde gerçekleştirmek”  ifadelerine de yer verdi.

Bir yorum bırakın