Mansur Yavaş’tan EYT Hamlesi

0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yerel seçimler öncesinde EYT’ lilerle ilgili vermiş olduğu vaatleri yerine getirmek için harekete geçti.

Yerel seçim döneminin ana gündem maddelerinin başında gelen ve siyasiler arasında uzunca bir süre tartışılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş seçim öncesi vermiş olduğu sözü yerine getirmek için harekete geçti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EYT’ lilerin sağlık ve sosyal ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılaması için gerekli olan talimatı vererek bu konuda ilk adımı atmış oldu. Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliğine Sosyal Yardım Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasını öngören bir yazı gönderdi. Söz konusu yazıda;

“Sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin de bir gereği olarak; 5510 sayılı SSGSS, 5534 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu BAĞ-KUR kanunlarında genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilere hane bazında her türlü sosyal yardım ile hastane masrafları ve ilaç bakım giderleri bakımından desteklenmesi, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek adına rehberlik hizmetlerinin sunulması ve 5510 sayılı kanunla belirlenen genel sağlık sigortası prim desteğinin 01.01.2020 tarihinden sonra kalkması halinde bu yardımların belediye bütçesinden ayrılan ödeneğe göre karşılanması hedeflenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’deki EYT’ li Sayısı

Ülkemizde 4 ila 5 milyon arasında vatandaş emeklilikte yaşa takılanlar listesinde yer alırken, bu vatandaşların söz konusu taleplerinin karşılanması için devletin kasasından çıkması muhtemel paranın 15 milyar olduğu tahmin ediliyor.

Bir yorum bırakın