Ramazan Ayı Fitre Bedeli

0

Ramazan ayının başlangıcına sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 yılı Ramazan ayı fitre miktarı açıklandı.

Ramazan ve İnfak temasıyla Üsküdar’da bulunan İslam Araştırmaları Merkezi’nden düzenlenen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş mevcut sosyoekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı Ramazan ayına kadar fitre bedelinin en az 23 TL olduğunu ifade etti.

Fitre Nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan tanımlamada halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadaka olarak belirtilmiştir.

Konu hakkında açıklamada bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu da belirlenen miktarın asgari miktar olduğunu, fitre sadakasında verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı ve herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin uygun olacağını vurgulandı.

Bir yorum bırakın