25.Dönem POMEM İle 10 Bin Polis Alımı

0

Polis Akademisi Başkanlığı 25.Dönem POMEM ile 10 bin polis alımı yapacağını duyururken, polis olmak isteyen binlerce aday alımların ne zaman gerçekleşeceği sorusuna cevap arıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu özel bir televizyon kanalında polis adaylarını çok yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 25.Dönem POMEM ile 10 polis alımının yapılacağının açıklanması sonrası polis alımlarına yönelik soruları cevaplayan Soylu, polis adaylarına müjdeli haberi verdi.

Alımlar Ne Zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılı içerisinde 15 bin polis alımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Soylu, 2019 yılı Eylül ayı içerisinde 10 bin polis daha alacaklarını ifade etti. Bakan Soylu, 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasındaki ilk süreçte bu alımların gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Başvuru Şartları

Polis alımına ilişkin kriterler olarak belirlenen KPSS puanı, adaylarda yaş, boy ve kilo gibi başvuru şartları henüz belirlenmemiş olup, polis adayları bu şartlarda esnekliğe gidilmesinin talep ediyor.

Daha Önceki Başvuru Şartları Nelerdi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Ön lisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan ön lisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak, (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Adaylarda, 31 Aralık 2018 itibarıyla 30 yaşından gün almamak, lisans mezunları için 2017 veya 2018 yıllarında yapılan KPSS’lerin birinden P3 puan türünde en az (60,00) ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli, şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise bu sınavlarda P3 puan türünde en az (48,00) ve üzeri puan, ön lisans mezunları için yapılan 2016 yılı KPSS P93 puan türünden en az (70,00) ve üzeri puan, Emniyet Teşkilatı personeli, şehit veya vazife malulü eş veya çocuklarından ise 2016 yılı KPSS P93 puan türünde en az (56,00) ve üzeri puan almış olmak gibi şartlar aranıyordu.

 

Bir yorum bırakın