Son Dönemlerde Adını Oldukça Sık Duyduğumuz Moringa Çayı Nedir Nasıl Kullanılır?

0

“Mucize ağaç” olarak adlandırılan Moringa bitkisinin ana vatanı Hindistan’ın kuzeyidir. Himalaya’nın eteklerinde yetişmektedir. Ama şu anda bir çok farklı bölgede kültür türlerinin gönderilmesi ile yetiştirilmektedir. Endonezya, Sri Lanka, Malezya, Meksika, Güney ve Orta Amerika ile Filipinler de üretimi yapılmaktadır.

Kökten filizlenen dayanıklı bir bitkidir. Soğuk havalarda yapraklarını döker, gövdesi kurur uygun hava şartlarında tekrar filizlenir. Çok hızlı büyür ve sıcak iklimde verimliliği artar.

Moringa bitkisinin tohumları fıstık olarak tüketilebilmektedir. Yaprakları çay olarak demlenebilir kurutulup baharat olarak ta yemeklerde kullanılabilir. Kökleri ise yaban turpu olarak yenebilir. Ayrıca yaprakları yeşil olarak salatalara konabilir. Oldukça besleyicidir. Portakaldan 7 kat fazla C vitamini, sütten 4 kat kalsiyum, havuçtan 4 kat A vitamini, muzdan 3 kat fazla potasyum içerir.

Moringa Çayının Faydaları 

1- Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

2- Hücre hasarını önler, vücudu güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır.

3- Kolajen içermesinden dolayı cildin erken yaşlanmasını önler.

4- Vücudun melanin salgılamasını teşvik ederek cildin pürüzsüz ve bronz olmasını sağlar.

5- Kemikleri kuvvetlendirir ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.

6- Kan şekerini dengeler ve tansiyona iyi gelir.

7- Alerjik hastalıklara iyi gelir.

8- Vücudu toksinlerden arındırır.

Çayı, diğer çayları demlemekten farklı değildir. Bir yemek kaşığı moringa yapraklarının üzerine tam kaynamamış su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Ardından süzerek tüketilir. Fazla tüketimden uzak durulması tavsiye edilir.

Bir yorum bırakın