Cep Telefonlarındaki ÖTV Oranları Artırıldı

0

Cep telefonlarına yapılan ÖTV düzenlemesi ile telefon fiyatlarında ki ÖTV oranı artırıldı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Şubat ayından TBMM’de kabul edilen yasa ile cep telefonlarından ÖTV matrahlarına göre farklı vergi alınmasının önü açılmıştı. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren tütün ürünleri ve cep telefonlarında Özel Tüketim Vergisi oranları ile hurda teşviki uygulanacak araçların bedelleri yeniden belirlendi.

Cep telefonlarına yönelik olarak yapılan ÖTV düzenlemesi sonucu cep telefonlarındaki vergi oranları değişen fiyatlara göre yüzde 40 ila 50 arasında artırıldı. Yapılan düzenleme ile 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki telefonlardan yüzde 40 ve 1500 lira üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 vergi alınacak.

Hurda Teşvikinde Vergi İndirimi

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren hurda teşviki ile vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlar için 10 bin lira, vergisiz fiyatı 70 bin ile 120 bin lira arasında olan araçlar için 8 bin lira indirim sağlanırken, vergisiz fiyatı 120 bin lirayı aşan araçlarda ise 3 bin lira özel tüketim vergisi indirimi sağlanacak.

Sigara Puroda Maktu Vergi Artırıldı

Sigara ve enfiyede (toz halinde tütün) vergi oranları yüzde 67 olarak sabit kaldı. Puroda yüzde 40 olan vergi oranı yüzde 67’ye yükseltildi. Sigara ve enfiyede sıfır, puroda ise 0,3244 olan asgari maktu vergi tutarları 0,2679 olarak belirlendi. Tütün ürünleri ile puronun maktu vergi oranları ise eşitlendi.

 

 

 

Resim Steve Buissinne tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın