Huzurevi’nde Kalma Yaş Sınırı 65’e Çıkıyor

0

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç huzurevlerinde 60 yaşın üstünde aktif yaşlıların kaldığını, huzurevinde kalma yaş sınırının 65’eçıkarılacağını ifade etti.

Malatya’da düzenlenen Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’nda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, huzurevlerinde 60 yaşın üstünde aktif yaşlıların kaldığını belirtirken bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı’nın talimatları doğrultusunda 65’e çıkaracaklarını ifade etti.

Ülke Nüfusu Yaşlanıyor

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü ve İnönü Üniversitesi işbirliğiyle İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Sempozyumu’nda konuşan Orhan Koç, dünya nüfusuyla birlikte ülkemiz nüfusunun giderek yaşlandığını, doğum oranlarının azaldığını ifade ederken, bu konuda farklı stratejilerin hayata geçirilerek bu durumun değiştirilmesi gerektiğini aksi halde önümüzdeki yıllarda ülkemizin genç ve dinamik nüfusunu kaybedeceğini, bu durumun da büyük tehlike oluşturacağını belirtti.

Orhan Koç son yıllarda yaşlı bakım hizmetlerinde yaşanan gelişmelere dikkat çekerken evlere yapılan yaşlı tedavi hizmetlerine de değindi. Devlet tarafından evlerde hasta bakım imkanlarının sağlandığını ve ilgili Bakanlığın bunu finanse ettiğini ifade eden Koç, verilen bu hizmetlerden birçok vatandaşın haberdar olmadığını, bu konuda bir farkındalığın oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sempozyumda söz alan Malatya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ise Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarının en başta gelen hastalıklardan biri olduğunu,  astım ve diyabet hastalıklarının da kadınlarımızda daha fazla görüldüğünü belirtti. Ayrıca 2019 yılının Sağlık Bakanlığı tarafından “Yaşlılar Yılı” olarak ilan edildiğini dile getiren Bentli, Malatya’da yaşlılara yönelik olarak sürdürülen evde bakım hizmetlerinin başarı ve özveri ile aksatılmadan sürdürüldüğünü kaydetti.

 

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın