Memura Bayram İkramiyesi ve İlave 1 Derece

0

Hükümet ile sendikalar arasında gerçekleştirilen toplu görüşmelerin bu yaz zorlu geçeceğe benziyor.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre yaklaşık 5,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu görüşmeler Temmuz ve Ağustos aylarında masaya yatırılacak olup, bu görüşmelerde birçok önemli talep dile getirilecek. Zorlu geçecek görüşmelerde masaya yatırılacak o maddeler:

4 Farklı Zam Oranı

Toplu sözleşmelerde öncelikle 2020 (Ocak-Temmuz) ve 2021 (Ocak- Temmuz) ayları olmak üzere memur ve memur emeklilerinin alacağı 4 ayrı zam oranı açıklanacak. Böylece emekliler ve memurlar enflasyon farkı hariç alacakları zamları önceden bilecek.

Enflasyon Farkı

Milyonlarca memur ve emeklisini yakından ilgilendiren ve TÜİK tarafından açıklanan rakamlar sonucu oluşan 6 aylık enflasyon farkının yapılacak görüşmeler neticesinde aylık ya da 3 aylık olarak ödenmesi konusu da gündem başlıklarından birini oluşturacak.

Memura İlave 1 Derece

Toplu sözleşme konularından birisi de memurlara ilave 1 derece verilmesi hususu olacak. Bu talebin kabul edilmesi durumunda her memur kadro derece bakımından 3 yıl kazanacak ve bu durum memurların maaşlarına da eki edecek.

Aile Yardımı Emekliler İçin de Gündemde

Çalışan memurlar için uygulanan aile yardımının memur emeklileri için de hayata geçirilmesi durumunda memurlar almış oldukları aile yardımını emekli olduklarında da alabilecek.

Bayram İkramiyesi

Hatırlanacağı üzere milyonlarca emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesi kararlaştırılmıştı. Yapılacak olan görüşmelerde bu uygulamanın memurlar için de hayata geçirilmesi konusu pazarlık masasında yerini alacak.

 

 

 

Bir yorum bırakın