Mevsimsel Alerjilerle Nasıl Başa Çıkarız?

0

Günümüzde modern yaşam tarzı ve hazır gıdaların yaygınlaşması mevsimsel alerjilerin de artmasına yol açmaktadır. Bir çok araştırma aslında alerjik rahatsızlıkların önemli bir kısmının aynı zamanda bağışıklık sorunuyla beraber ortaya çıktığını göstermektedir.

Bugün yaygın olarak kullanılan konvansiyonel tıp mevsimsel alerjileri çeşitli ilaç ve haplarla tedavi etme yolunu seçmektedir. Bu tür tedaviler söz konusu rahatsızlıkları kökten yok etmek yerine geçici iyileşmeler olarak sonuçlandırmaktadır.

Alerjilerin kökenindeki nedenlere inilmediği sürece kesin sonuçlar alınamamaktadır. Aslında bağırsak sağlığı bütün rahatsızlıklarla ilgili ipuçları vermektedir. Bağışıklık sisteminin %60 ı bağırsaklarda bulunmaktadır. Bağırsaklarda bulunan bağışıklık sisteminin tahriş olması birçok şeye tepki göstermesine yol açar. Bu nedenle düzgün bir beslenme şekli ile bağırsaklar iyileştirilirse mevsimsel alerjiler de ortadan kalkar. Sağlıklı olmayan bağırsağın alerjen faktörlerle mücadele etmesi mümkün değildir. Mevsimsel alerjilerle mücadele etmek için alınabilecek önlemler şunlardır.

1-Bağırsaklarıdaki bağışıklığı güçlendirip iyileştirecek besinler tüketilmelidir. Probiyotik yiyecekler bağırsakların iyileşmesine yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır. Vücuda ve bağırsaklara faydalı bakteriler içerir. Bu nedenle probiyotik besin tüketilmesine özen göstermek gerekir. Ayrıca çinko, zerdeçal ve omega-3 yağları da bağırsak iyileştiren niteliğe sahiptir.

2-Bağırsaklara zararlı olan besinlerden kaçınmak gerekir. Buğday, mısır, süt ürünleri, soya, alkol gibi toksik etkisi olabilen ürünleri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Şeker ve trans yağ içeren tüm besinlerden uzak durulmalıdır. Bunlar yerine yüksek lif içeren bitkisel yiyecekler tüketilmeli, soğuk sıkım zeytinyağ, avakado, kuruyemişler tüketilmelidir.

3-Araştırmalar hem genel sağlık için hem de bağırsak sağlığı için yeterli uykunun hayati önem taşıdığını göstermektedir. Uykusuzluğun yaşam süresini kısalttığı, (gereğinden çok uyumanın yaşam süresini uzatabileceği anlamı çıkarılmamalıdır.) insülin direncini artırdığı, obeziteye yol açtığı bilinmektedir. Normal uyku süresinin 8 saat olması önerilmektedir.

4-Stresten Uzak kalmak gerekir. Araştırmalar sürekli stresin bağırsaklara zarar verdiğini dolayısıyla mevsimsel alerjilere de yol açtığını göstermektedir. Gerek iş yaşamında gerekse aile yaşamında stresten uzak kalmaya, stersi yönetmeye özen gösterip meditasyon yoğa gibi rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak gerekir.

Yararlanılan kaynak; Dr Mark Hyman /http:drhyman.com

 

Bir yorum bırakın