Nafaka Düzenlemesinde Son Durum

0

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren ve adı son günlerde sıkça geçmeye başlayan nafaka düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek, son durum nedir? Sizler için derledik.

Günümüzde boşanmaların yaygınlaşması ve nafaka sürelerinin uzun dönemlere yayılması bu konuda birçok vatandaşı mağdur ederken, yapılması düşünülen nafaka sürelerinin sınırlandırılması konusu gözleri yetkili makamlara çevirmişti.

Aile Bakanı’ndan Önemli Açıklamalar

Nafaka sürelerinin sınırlandırılması konusunda önemli açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu konuşmasında, aile birliğini korumanın ve bunun devamlılığını sağlayarak boşanmayı sıfıra indirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Sağlıklı bir aile ortamında geleceğe öz güvenle bakan çocuklar yetiştirmenin önemine değinen Selçuk, bazı durumlarda boşanmanın önüne geçilemediğini belirtirken yaşanan boşanmalar sonrasında hiçbir tarafı mağdur etmeden bir çözüm bulunması taraftarı olduklarını sözlerine ekledi.

Bakan Selçuk açıklamalarında “Mevcut sistemde yaşanan bazı sıkıntıların dile getirilmesi üzerine biz Adalet Bakanlığımızla beraber bir çalıştay gerçekleştirdik ve bu konuya dair sivil toplum kuruluşlarını, akademisyenleri ve aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarındaki arkadaşları çağırdık. Biz bu süreci hükümet olarak büyük bir hassasiyetle izlemeye devam ediyoruz. Tüm tarafların da görüşlerini alarak gerek akademisyenler olsun gerek STK ile iletişim halinde yürütüyoruz bu süreci. Hedefimiz yeni mağduriyetler yaratmadan bu soruna sağlıklı ve kalıcı bir çözüm bulmak. Adalet Bakanlığımızla bu anlamda çalışmalarımız sürmekte” sözlerine yer verirken, bu konunun önümüzdeki günlerde Meclis gündeminde çözüme kavuşturulması bekleniyor.

 

Bir yorum bırakın