Yeni Dönem Başlıyor

0

Geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve “3’ü Bir Yerde”  adı verilen çalışma kapsamında ehliyet, kimlik ve pasaport almak için başvuranlar başvurdukları günde randevu alabilecek.

Geçtiğimiz yıl sürücü belgesi, kimlik ve pasaporttan oluşan iş ve işlemler İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. Bu düzenleme kapsamında uzun süren işlemleri kısaltmak adına nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla birlikte 61 güne kadar uzayan randevu sürelerine son verildi. Böylece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere kimlik, ehliyet ve pasaport işlemlerinde randevu süresi 1 güne düşürüldü.

Bugüne Kadar Basılan Kimlik, Pasaport ve Ehliyet Sayısı

Yapılan açıklamalar doğrultusunda bugüne kadar basılan yeni kimlik sayısı 19 milyon 95 bin 662, basılan sürücü belgesi sayısı 4 milyon 402 bin 703 olurken, söz konusu uygulamada basılan pasaport sayısı ise 2 milyon 251 bin 214 olarak gerçekleşti.

Teslim Süreleri

Uygulamanın hayata geçirildiği ilk zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine; İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara’da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2 gün; İzmir’de ise ortalama 3 gün içerisinde ulaşıyor. Ayrıca günde ortalama 80 bin başvuru yapılan bu işlemler için telefon ve internet üzerinden de randevu alınmakta.

Uygulama kapsamında 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yaptırabilirken, kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyen vatandaşlar uygulamaya konulan bu sistemle birlikte randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebilecek.

 

Bir yorum bırakın