2019 ALES/1 Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

0

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı yayınlamış olduğu duyuru ile 2019-ALES/1 Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı sonuçlarını adayların erişimine açtı.

5 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen ALES/1 sınavı sonrasında ÖSYM tarafından yapılan duyuruda Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarının yüzde 10’u adayların erişimine açıldı. Adaylar ÖSYM’nin aday işlemleri adresinden T.C. kimlik numaraları ile Temel Soru Kitapçığına 10 gün süreyle erişebilecek.

ALES/2 Ne Zaman

2019 yılı ALES/2 sınavı için başvurular 9-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak olup,Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen adayların girdiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES’in ikinci sınavı 22 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

ALES’ten Kaç Puan Almak Gerekiyor

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına girecek adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

Bir yorum bırakın