23 Haziranda 18 Yaşını Dolduranlar Oy Kullanabilecek Mi?

0

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesinin ardından 31 Mart tarihinden sonra 18 yaşını dolduran vatandaşların oy kullanıp kullanamayacağı konusu gündemi ısıtacak gibi görünüyor.

Yaklaşık olarak 40 gündür Türkiye’nin 1 numaralı gündem maddesi olmaya devam eden İstanbul seçimlerinde tartışmalar birbiri ardına devam ederken, bir başka tartışma maddesi de 31 Mart’tan 23 Hazirana kadar olan süreçte 18 yaşını tamamlayan seçmenlerin oy kullanıp kullanamayacağı konusu oldu.

23 Haziran’da 18 Yaşını Dolduranlar Oy Kullanamayacak

İstanbul’da tekrar edilecek Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 10 milyon 560 bin 963 seçmen oy kullanacak olup, 31 Mart-23 Haziran arasında 18 yaşını dolduran seçmenler oy kullanamayacak. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için 23 Haziran’da 18 yaşını dolduranlar oy kullanamayacak, 31 Mart’ta askerde olup 23 Haziran’a kadar terhis olanlar da seçmen listesinde yer almadığı için bu seçimde oy kullanamayacak. Ayrıca bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenlerin adının yanına oy kullanamayacağına dair şerh düşülecek.

18 yaşındaki seçmenlerin oy kullanamayacağına dair karara kamuoyunun nasıl bir tepki vereceği merak edilirken, seçim gününe kadar İstanbul konusunun birçok gelişmeye açık olacağı aşikâr gözüküyor.

Bir yorum bırakın