ABD Dışişleri Bakanlığından YSK Kararına Tepki

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilip, seçilen Ekrem İmamoğlu’ndan mazbatanın geri alınarak, 23 Haziranda yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçime gidilmesi kararına ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada “Türk yetkililerine bu seçim sürecini yasalara uygun şekilde sürdürme çağrısı yapıyoruz” denildi.

ABD Dışişleri bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama da ayrıca “Özgür ve adil seçimler ile meşru seçim sonuçlarının kabulü bütün demokrasiler için elzemdir”  ifadesine de vurgu yapılarak, açıklamaya şu şekilde devam edildi.

“Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşen seçimlerin sonuçlarını onayladıktan sonra yeniden seçim kararı verdi. Biz de, Türkiye’nin diğer dostları gibi, bu sıra dışı kararı not ettik.

Türkiye’nin uzun ve gururlu bir demokrasi geçmişi var. Türk yetkilileri bu seçim sürecini yasalara, AGİT taahhütlerine, NATO müttefiki statüsüne ve AB’ye üye olma isteğine uyumlu bir şekilde yürütmeye çağırıyoruz.”

 

Bir yorum bırakın