Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Sert Cevap “Saygı Gösterin”

0

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi ile ilgili kararı için göstermiş olduğu tepkiye karşılık dış işleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy açıklama yaptı.

Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada “özgür ve demokratik seçimler Türkiye’nin devlet geleneğinin vaz geçilmez bir parçasıdır Her seçimde ulaşılan yüksek katılım oranı, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını ve seçim sistemine olan güvenini en iyi şekilde ortaya koymaktadır. ” dedi.

Aksoy ayrıca, 31 Mart seçimlerin yenilenmesi kararının seçimin kanuna aykırılıklar içermesi nedeniyle alındığını ve bu kararın Anayasa ile belirlenen Yüksek Seçim Kurulu tarafından verildiğini ve tüm taraflarında buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Dış İşleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamanın tam metni ise şu şekilde.

“Özgür ve demokratik seçimler Türkiye’nin devlet geleneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Her seçimde ulaşılan yüksek katılım oranı, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını ve seçim sistemine olan güvenini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.

İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararı 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde kanuna aykırı unsurların tespit edilmesi nedeniyle alınmıştır ve seçim sonuçlarından bağımsızdır. Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir.”

ABD dış işleri Bakanlığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili olarak ne demişti?

Bir yorum bırakın