Merkez Bankası Repo İhalelerine Ara Verdiğini Açıkladı

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dönemde finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak repo ihalelerine ara verdi.

Merkez Bankası Türk Lirası Likidite Yönetimine ilişkin olarak yapmış olduğu basın duyurusunda finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler sonucunda 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini açıklandı.

Analistler Ne Dedi

Analistler Merkez Bankası’nın almış olduğu bu kararın ardından ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak yüzde 25,50 ve üzerinde oluşabileceğini ve yapılan bu hareketin döviz kurundaki dalgalanmayı azaltacağını dile getirildi.

Aynı zamanda son günlerde piyasaların içinde bulunduğu durum ve döviz kurunda yaşanan gelişmeler Merkez Bankası’nın almış olduğu repo kararında etkili oldu.

Mart Ayında Repo İhalelerine Ara Vermişti

14 Eylül 2018 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında TCMB fonlamasının tamamı haftalık repo ihaleleri ile yapılırken, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak 25 Mart 2019 – 8 Nisan 2019 tarihleri arasında haftalık repo ihalelerine ara verilmiş ve fonlama gecelik borç verme oranı olan yüzde 25,5’ten sağlanmıştı.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bu yıl 16 Ocak, 6 Mart ve 25 Nisan’daki toplantılarında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmuştu. Analistler, Merkez Bankasının geçmiş dönemlerde de 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdiğini anımsattı. Bu kararla birlikte ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak yüzde 25,50 ve üzerinde oluşabileceğini ifade eden analistler, böylece döviz kurundaki oynaklığın azalmasının beklendiğini dile getirdi.

Bir yorum bırakın