Yavaş Metabolizma Nasıl Düzeltilir?

0

İnsanlar bazen ne yaparsa yapsınlar kilo veremeyeceklerini düşünürler. Bunu da metabolizmalarının yavaş çalıştığı hususuna bağlarlar. Aslında her insanın kendine özgü biyokimyasal yapısı vardır. Bu nedenle herkesin metabolizma işleyişi farklıdır. Metabolizmanın işleyişinin ise  kilo alıp verme ile ilgisi vardır.

Aslında metabolizmanın hızlı yada yavaş çalışması vücudun enerji fabrikası olan mitokondrilerin etkin olup olmaması ile ilgilidir. Mitokondriler ne kadar etkin ise metabolizma hızı da o kadar artabilir. Mitokondriler vücudun dışardan aldığı besinleri vücudun kullanımı için enerjiye dönüştürürler.

İnsanların genetik yapısı, diabet, kalp ve bunama gibi kronik hastalıklar ve yaşın ilerlemiş olması gibi hususlar mitokondrilerde fonksiyon bozukluklarına neden olurlar. Ayrıca mitokondrilerde fonksiyon bozukluğuna yol açan en önemli etken beslenmedir.  Şeker, işlenmiş gıdalar, mitokondrilerin hasar görmesine neden olur.  Aynı şekilde vücudun kıtlık var gibi algılaması, gereğinden az yemek yemek, kalori kısıtlayan diyetler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Mitokondrilerin sağlıklı kalması için doğru yiyeceklerle beslenmek gerekir. Mitokondrilerin sağlığı için tarım ilaçları, civa , radyasyon gibi çevresel toksinlerden kaçınmak, stresten uzak kalmak da önemlidir. Bağırsak mikrobiyotasındaki kötü bakteriler toksin salgılayarak mitokondrilere zarar verir.

Vücudun enerji üretim merkezi olan mitokondrilerin miktarını artırmak ve fonksiyonunu korumak için bazı önlemler alınabilir.

Şeker ve Unlu Besinlerden Uzak Durmak Gerekir:Yüksek şeker ve karbonhidrat içerikli yiyecekler mitokondriler üzerinde hasar verici etki yapar. Bu nedenle yenilmemesi gerekir.

Sağlıklı Yağ Yenmelidir: Kuruyemiş ve tohumlar, deniz balıkları, avakado sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Mitokondriler için en uygun yakıtlar sağlıklı yağlardır.

Renkli Sebzeler Yemek Gerekir:

Sebze yönünden zengin beslenme şeklini tercih etmek gerekir. Renkli sebzeler antioksidan yönünden zengindir. Sağlıklı mitokondri için renkli sebzeler tüketmek gerekir.

Vücudu Kıtlık Moduna Sokmamak Gerekir:Kaliteli ama az yemek gerekir. Kalite miktardan daha önemlidir. Miktar olarak vücudu kıtlık moduna sokmayacak kadar yemek gerekir.

Besin Takviyeleri Almak Gerekir:Besin takviyeleri almak insan enerjisini destekler. Enerji destekleyebilen takviyeler; coenzim Q10, alfa-lipoik asit, B kompleks vitaminleri ve omega3 yağlardır.

Yeterli Uyku Alınmalıdır:Araştırmalar yeteri kadar uyku almamanın, inflamasyonu artırdığını, kalp hastalığı riskini yükselttiğini, bağışıklık, beyin ve hücresel performansı etkilediğini gösteriyor. Günlük önerilen uyku süresi  8 saatlik uykudur.

Sonuç olarak; metobolizmanın hızlanması için mitokondrilerin korunması gerekir. Sağlıklı olmak için sağlıklı ve fonksiyonel mitokondriye ihtiyaç vardır.

Bir yorum bırakın