Çalışan Anneler İçin Güzel Haber

0

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı çocuk bakım hizmetleri veren elemanların Ulusal Yeterliliklerini onayladı.

Bebek/çocuk/çocukların olduğu ev ve diğer ortamlarda (anasınıfı, anaokulu, özel eğitim kurumları, kreş, yuva ve bakımevleri, çocuk evi, cezaevi, çocuk yuvaları, hastane bünyesindeki okullar, işyeri gibi kurum/kuruluşlarda) çocuk bakım hizmeti yapan veya bu işi yapmak isteyen kişiler isterlerse MYK tarafından yetkilendirilecek olan sınav ve belgelendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilecek teorik ve performans sınavlar sonucu MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabilecekler.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ile bu mesleğinin nitelikli kişiler tarafından yürütülmesi,  çocuk bakım elemanlarının sahip olmaları gereken bilgi, beceri ve yetkinliklerin artırılması, bebek ve çocuğun gelişimini ve eğitimini destekleyen faaliyetlerde bulunması, çocuk bakım süreçlerinde çocuğun güvenliğine ilişkin koruma önlemlerini net olarak bilmesi gibi kalitenin artırılmasının yanı sıra bu işi yapan kişilerde geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliklerini  kanıtlayabilecekler.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi 5 (beş) yıl süre ile geçerli olacak. 5 (beş) yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahibinin performansı iki yöntemle değerlendirmeye tabi tutulacak; Bunlardan ilki kişinin 5 (beş) yıl içinde en az 2 (iki) yıl çalıştığını belgelemesi veya uygulama (performans) sınav sonucunun olumlu olması durumunda belge beş yıl daha uzatılacak.

 

 

.

 

 

Bir yorum bırakın