İŞKUR TYP Kapsamında 1002 Personel Alıyor

0

Türkiye İş Kurumu Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında farklı pozisyonlarda istihdam edilmek üzere 1002 personel alımı için başvuruları almaya başladı. Alım şartları neler, TYP maaşları ne kadar, çalışma süreleri ne kadar? Haberimizin devamında.

Türkiye İş Kurumu Toplum Yararına Programlar kapsamında; çevre temizliği, ağaçlandırma, Milli Eğitim Bakanlığı temizlik, bakım ve onarım gibi alanlar için 1002 personel temini başvurularını almaya başlarken; açılan kadrolara alınacak olan personeller İstanbul, İzmir, Karaman, Sivas, Ardahan ve Aksaray illerinde istihdam edilecek.

TYP Başvuru Şartları Neler?

Başvuru yapacak adayların;

18 yaşını tamamlamış olmaları

Emekli ve malul aylığı almıyor olmaları

Öğrenci olmamak. (Açıköğretim Fakültesi ve Açık Lise öğrencileri bu alımlara başvuru yapabilecek).

TYP Hangi Alanlarda Uygulanır

İŞKUR tarafından hayata geçirilen TYP; çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslahı ile erozyon engelleme çalışmaları gibi alanlarda uygulanmaktadır.

TYP Kapsamında Çalışanların Maaş ve Çalışma Koşulları

Toplum Yararına Programlar kapsamında istihdam edilen personellerin haftalık çalışma saati 45 saat,  maaşları aylık net 2020 TL asgari ücret olup, bu kapsamda istihdam edilenlerin çalışma süreleri en fazla 9 ay olabilir.

TYP’ den Kimler Yararlanamaz

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP’ den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ ye başvuramıyor.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ ye başvuramıyor.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’ den de yararlanamıyor.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ ye tekrar katılamıyor.

 

 

Bir yorum bırakın