MEB Yeni Yönergeyi Yayımladı

0

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Kalite Güvencesi Yönergesini yayımladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamada mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamında kalite güvence sisteminin kurulduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Anadolu Ajansı muhabirine vermiş olduğu demeçte mesleki ve teknik eğitimde son zamanlarda dikkate değer dönüşümler yaptıklarını ifade ederken, bu konunun en önemli hedeflerinden birisi olduğunun altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki ve teknik ortaöğretimde kalitenin sürekli artırılmasını ve mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasındaki farkın iyileştirilmesini hedeflediklerini belirten Bakan Selçuk, kurum olarak öncelikli amaçlarının okullarda kalite kültürünü geliştirmek ve böylece kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için okullara destek vermek olduğuna değinerek açıklamalarını sürdürdü.

Ziya Selçuk’tan Değerlendirme Raporu Açıklaması

Bakan Selçuk ortaöğretim kurumlarının yılda bir kez kendi öz değerlendirme raporunu hazırlayacaklarını belirterek “Öz değerlendirme raporu her okulun kendi imkânları ve belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri nasıl iyileştirecekleri ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını kanıta dayalı bir şekilde içerecek. Mesleki ve teknik eğitim kurumları beş yılda en az bir kez kurumsal dış değerlendirmeye tabi tutulacak. Yönergeye göre kurumsal dış değerlendirme ekibinde sektör temsilcileri de bulunabilecek” ifadelerine yer verdi.

Bir yorum bırakın