Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alacak

0

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Komutanlık, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu ve Uzman Erbaş Yönetmeliği uyarınca, komutanlığın resmi sitesinde yayımlanan kılavuzda belirlenen şartlara haiz adaylardan, ihtiyacı bulunan branşlarda uzman erbaş alımı yapacak.

Alım Yapılacak Branşlar:

Muhafız: Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Muhafız, Komando, Deniz Piyade ve Jandarma Asayiş sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak. Yüzer/Kara Yüzme Testi Var (NOT-1,2,4,5’i okuyunuz.)

Şoför: aşağıdaki şartlardan en az birini taşımanız gerekmektedir: – Yeni tip sürücü belgelerinde “CE” veya “DE” sınıfı ehliyeti bulunup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak. – Eski tip sürücü belgelerinde “D” sınıfı ehliyeti bulunup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak. Kara Yüzme Testi Yok (NOT-4’ü okuyunuz.)

Sıhhiye: Askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak ve meslek yüksekokullarının İlk ve Acil Yardım programı mezunu olmak. Yüzer/Kara Yüzme Testi Var (NOT-2,4,5’i okuyunuz.)

Kurbağa adam: Askerlik hizmetini Kurbağa adam/Dalgıç sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak. Yüzer Yüzme Testi Var (NOT-3,4,5’i okuyunuz.) NOT-1: Muhafız branşı uzman erbaşlar Deniz Güvenlik Timlerinde görev yapmak üzere yüzer

NOT-1: Muhafız branşı uzman erbaşlar Deniz Güvenlik Timlerinde görev yapmak üzere yüzer birliklerde de istihdam edilebileceklerdir. Muhafız branşına başvuru yapan adaylara sayfa-12’deki fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri uygulanacaktır. Muhafız branşına başvurup yapılan sınavlarda başarılı olan adayların, sevk edilecekleri hastanelerden “UZMAN ERBAŞ OLUR” ve “KOMANDO OLUR” kararlı sağlık raporu almaları gerekmektedir.

NOT-2: Asgari 1 dakika su üstünde durabilme ve herhangi bir şekilde 25 metre yüzebilme.

NOT-3: Su üzerinde elleri kullanmadan 2 dakika sabit durabilme, 50 metre kurbağalama yüzebilme, 50 metre yan stilde yüzebilme, 50 metre serbest yüzebilme, 4 metre derinliğe serbest dalarak manken çıkarma ve su altına dalarak en az 20 metre ilerleyebilme

NOT-4: Adayların yukarıdaki tablodaki gerekleri karşılamanın yanı sıra, bu kılavuzun 3’üncü maddesinde yer alan başvuru şartlarının tamamını da sağlaması gerekmektedir.

NOT-5: Başvurusunu terhis belgesindeki askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre yapan adayların, terhis belgelerinde sınıf/branş/ihtisas kodlarının açık isimlerinin de yazması değerlendirme yönünden önem arz etmektedir. Terhis belgesinde sadece sınıf/branş/ihtisas kodu yazan adayların başvuruları değerlendirilemeyecek ve bu husustaki sorumluluk adayın kendisinde olacaktır.

Başvuru tarihi 13 Mayıs 2019’ da başlayacak olup , 23 Mayıs 2019 saat 11’de sona erecek.

Başvurular, 13-23 Mayıs 2019 tarihleri arasında sadece https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu internet adresi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacak. Başvuru sonuçları adaylara www.sg.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecek.

Başvuru Koşulları:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 2. En az lise mezunu olmak
 3. 2019 ocak ayı itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak
 4. Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak
 5. Askerliği devam edenler kılavuzda yer alan uygun nitelik belgesi almalı
 6. 13 Mayıs 2014 ve sonrasında terhis olmak
 7. Yapılacak olan sınav,ön sağlık muayenesi. fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri, uygulamalı sınav ve mülakatlarda başarılı olmak
 8.  Sevk edilecek hastahanelerden “… Branşında Uzman Erbaş Olur…” kararlı sağlık raporu almak, branşı için gerekli özelliklere sahip olmak
 9. Güvenlik soruşturmasından geçmek
 10. Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, TSK’ de  daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olmamak
 11. Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuz’undaki (mayıs 2019) diğer şartları taşıyor olmak.

Bir yorum bırakın