Turizmden İyi Haber

0

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan turizmde sevindiren açıklama geldi, Bakan Ersoy ülkemizin yeni turizm sezonuna yükselişle başladığını söyledi. Bakan Ersoy yaptığı açıklamada 2019 yılı nisan verilerine göre ülkemize gelen yaban ziyaretçi sayısında yüzde 24 artış oldu dedi.

Bakan Ersoy yaptığı açıklamada yurtdışından gelen ziyaretçilerde ilk sırayı yüzde 48 oranında artışla Almanya’dan gelen konukların aldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 yılı Nisan ayına ilişkin turizm verileri hakkında ilk bilgileri paylaştı.

Bakan Ersoy yaptığı açıklamada “Türkiye geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yakaladığı ivmeyi Rus ve İngiliz ziyaretçi artışlarıyla sürdürüyor.  Türkiye’yi Nisan ayında en çok ziyaret eden Almanları yüzde 34 artış ile ikinci sırada Ruslar ve yüzde 31 artış ile de üçüncü sırada İngilizler izliyor.”  Dedi.

Gelen Yabancı Konuklar Hangi İlleri Tercih Ediyor?

2018 yılı verilerine göre en çok ziyaret edilen il Antalya olurken ikinci sırayı alan il ise İstanbul oldu.

Antalya’ya gelen Rusların tercihinde ilk sırayı Kemer alırken daha sonra sırasıyla Belek ve Alanya yer alıyor.

Akdeniz bölgesi Almanların da  en çok tercih ettiği bölge.

İngilizler ise daha çok Muğla’yı tercih ediyor. Muğla aynı zamanda İngilizlerin yaşamak içinde tercih ettiği bir bölge.  

Karadeniz bölgesi daha çok Arap ülkelerinden gelenlerin ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Arap turistler Karadeniz’de Trabzon ve Rize’yi tercih ediyorlar. Araplar Karadeniz’de sadece turistik ziyaret yapmakla kalmayıp yanı sıra mülk alımında da tercih ediyorlar.  Aynı şekilde Arap ülkelerinden gelen turistler Karadeniz dışında Adana, Mersin ve Hatay illerini hem turistik amaçlı ziyaret ediyorlar hem de yerleşim yeri olarak tercih ediyorlar.

Tüm bu bölgelerin dışında Almanya, İtalya, Fransa, İspanya gibi pek çok ülkeden gelen turistlerin gözdesi bir başka tatil yöresi ise Kapadokya ve Gaziantep şehirleri yer alıyor.

Son olarak ta yoğun bir şekilde Almanların tercih ettiği bir başka il Selimiye Camiinin bulunduğu Edirne turistler tarafından en çok ziyaret edilen iller arasında yer alıyor.

 

 

Bir yorum bırakın