Erdoğan’dan Muhtarlık Seçimleriyle İlgili Önemli Çıkış

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Muhtarları programında muhtarlık seçimlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin desteğiyle gerçekleştirilen iftar programında İstanbul’daki muhtarlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında muhtarlık seçimlerinin belediye seçimleri öncesinde veya sonrasında yapılmasına dair açıklamalarda bulundu. Muhtarlık seçimlerinin belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şekilde her iki seçimin daha sağlıklı koşullarda yapılacağını ifade etti.

Muhtarların Özlük Hakları ve Silah Talepleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarların bugün sahip oldukları özlük haklarının mevcut hükümet tarafından sağlandığına dikkat çekerken, muhtarların silah taleplerinin de geri çevrilmeyerek iade edilmemek üzere karşılandığını sözlerine ekledi. Muhtarların kendi mahallesindeki her bir hanenin sevincini, üzüntüsünü, ihtiyacını en iyi bilen kişileri olduğunun altını çizen Erdoğan, etkin şekilde yönetilebilir mahalle birimlerinin muhtarlar vasıtasıyla millete verilecek hizmetlerin hızını ve kalitesini yükselteceğini sözlerine ekledi.

Aynı zamanda Erdoğan, muhtarlıkların büyüklükleri çok farklı olduğu için büyükşehirler başta olmak üzere, bazı yerlerde bir kişinin tüm mahalleyi kucaklamasının mümkün olmayabildiğini, aynı şekilde çok küçük mahallelere de rastlanabildiğini; kırsal için ayrı, büyükşehirler için ayrı olacak şekilde mahallelerin fiziki büyüklük ve nüfus esasına göre gözden geçirilmesinde fayda gördüğünü ifade etti.

Bir yorum bırakın