Profiterol Tarifi

0

Değerli okurlar bugün sizler için çikolatası bol ve yoğun olan, içindeki kremasının lezzetine lezzet kattığı, görüntüsü ve tadıyla geri çevirmek istemeyeceğiniz enfes profiterol tarifi hazırladık.

Malzemeler

Hamuru için

125 gram tereyağı

1 su bardağı su

1 su bardağı un

3 yumurta

Kreması için

2.5 su bardağı süt

3 yemek kaşığı un

5 yemek kaşığı şeker

1 paket vanilin

Çikolata sosu için malzemeler(hazır çikolata sosu kullanılabilir.)

1 paket bitter çikolata

2 su bardağı süt

1 su bardağı su

1.5 yemek kaşığı un

1 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı kakao

Hazırlanışı

Tereyağı ve su bir tencereye alınarak orta ateşte kaynatılır. Daha sonra üzerine un ilave edilir ve karıştırılır. 2 -3 dakika içinde hamur toparlanır. Hamur soğumaya bırakılır. Hamur soğuduktan sonra bir yumurta kırılır ve hamura iyice yedirilir. Yumurta hamura iyice yedirilmeden diğer yumurtaya geçilmez. Sonra ikinci, üçüncü yumurta için de aynı işlemler yapılır. Yumurtalar hamura iyice yedirildikten sonra elde edilen hamur, yoğun ve yapışan bir hamur olmalı.

Fırın 180 dereceye ayarlanır. Hamurdan tatlı kaşığı yardımıyla parçalar koparılır, başka bir kaşık yardımıyla hamurlar beze şekline getirilerek yağlanmış fırın tepsisine koyulur.(Elle şekil verilmez kabarınca istenen şekli almaktadır.)35 dakika fırında pişirilir.

Kreması için

Vanilin hariç tüm malzemeler bir tencereye koyulur ve orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Pişirilen malzemeler ılıması için ocaktan alınır. Daha sonra ılıyan kremaya vanilin eklenerek karıştırılır.

Çikolata sosu

Bitter hariç tüm malzemeler derin bir tencereye alınır ve karıştırılır. Daha sonra ocağa alınır ve orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Elde edilen harcın üzerine bitter çikolata ilave edilir. Çikolata eriyinceye kadar karıştırılır ve ocaktan alınır.

Pişen profiterol hamurları soğuduktan sonra ikiye kesilir ve içi krema ile doldurulur. Üzerine soğuyan çikolata sosu dökülerek antepfıstığı (fındık) ile süslenir.

Afiyet olsun.

Not:

Hamurun iyi kabarması için

Yumurtalar tek tek yedirilmeli, fırın önceden ısıtılmalı ve hamur kaşık yardımıyla veya krema torbası ile koyulmalı.

 

 

 

 

 

 

 

Bir yorum bırakın