Liselere Yeni Model Geliyor

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liseler için hazırlanan yeni eğitim modelini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerde ders sayısının azaltılmasına yönelik olarak açıkladığı yeni eğitim modeli hakkında bilgi verdi. Bakan Selçuk ders sayısının 9. sınıfta 8’e, 10. sınıfta 9’a, 11. sınıfta 9’a ve 12. sınıfta 7’ye düşürüleceğini ifade ederken, ders sayılarının azaltılması noktasına öğrencilerin almış oldukları fazla dersleri içselleştirmelerinin mümkün olmadığını savunarak açıklık getirdi.

Liselerde Uygulanacak Yeni Eğitim Sistemi

Yeni eğitim sistemi hakkında yapılan açıklamada;

“2020 Eylül ayından itibaren 9. Sınıftan başlayarak uygulanmak üzere;

Bütünleşik ve disiplinler üstü ders yapısıyla ders sayısının azaldığı;

Öğrenmede derinleşmeyi sağlayan,

Araştırma, uygulama ve deneyim temelli bir programla donatılmış,

Öğrencileri sınava değil; üniversiteye ve yaşama hazırlayan,

Etkili kariyer danışmanlığına dayalı bir Ortaöğretim Modeli hazırlanmıştır.

Lise düzeyinde öğrencilerimizin çok sayıda ders aldığı, ancak bu derslerde edindikleri bilgilerle ilgili araştırma ve uygulama imkânlarına zaman bulamadığı; dolayısıyla bilgiyi içselleştiremediği bilinmektedir. Gerek kalıcı bir bilgilenme sürecinin oluşması, gerekse öğrencilerin ilgi ve meraklarını geliştirebilmeleri için lise modelinin disiplinler üstü derslerle desteklenmesi yoluna gidilmiştir. Bu çerçevede;

  1. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 8’e, 10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 9’a, 11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 9’a 12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7’ye düşürülmüştür” ifadelerine yer verildi.

 

Bir yorum bırakın