Yeni Askerlik Sistemi TBMM’ye Geliyor

0

Kamuoyunun gündemini uzunca bir süredir meşgul eden yeni askerlik sisteminde sona gelindi. Yapılan düzenleme sonrası askerlik süresi kısalıyor mu, bedelli askerlikte son durum ne? Ayrıntılar haberimizde.

Son günlerde merak konusu olan ve askerlik çağına gelmiş milyonlarca genci yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemi önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerini profesyonel bir yapıya büründürmeyi amaçlayan yeni sistemle askerlik baştan aşağıya değişiyor.

Bedelli Askerlik Kalıcı Hale Gelirken Zorunlu Askerlik Süresi 6 Aya İniyor

Yeni askerlik sisteminde dikkat çeken düzenlemelerden biri olan bedelli askerlik yapılan düzenlemeler sonrasında kalıcı hale getirilirken, bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı memur maaş katsayısı esas alınarak hesaplanacak. Cumhurbaşkanı ücret hesaplamada esas alınan 240 bin göstergeyi iki katına kadar artırabilecek ya da yarısına kadar azaltabilecek.

Hayata geçirilecek bir diğer düzenleme sonrasında ise askerlik süresi kısalacak ve zorunlu askerlik 6 aya inecek. 6 aylık zorunlu askerlik süresinin ardından isteyenler maaş karşılığında 6 ay daha askerlik yapabilecek. Yedek subay ve astsubaylar için askerlik süresi 12 ay olacak.

Yeni Askerlik Sistemi

Tüm seçeneklerde en az 1 ay zorunlu askerlik olması herkesin temel savunma eğitimi almasını sağlayacak. Bedelli askerlikte de bir aylık temel eğitim yer alırken her yıl için 145 bin kişilik kontenjan belirlenirken, kontenjan sayısından daha fazla başvuru olması durumunda adaylar arasında kura çekilecek. Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezunlarından yedek subay,  iki veya üç yıl süreli okullardan mezun olanlar arasından da yedek astsubay alınabilecek.

Ayrıca yeni askerlik sistemi üzerinde çalışılırken TSK’nın ihtiyaçları, sistemin sürekli hale getirilmesi, ön görülebilir bir yapı oluşturulması, yükümlülerin eğitim süreçlerinin etkilenmemesi ve insan kaynağının verimli kullanılması gibi hususlar göz önünde bulunduruldu

 

Bir yorum bırakın