Milli Eğitim Bakanı’ndan Zorunlu Matematik Dersi Çıkışı

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde liselerde ders sayısının azaltılmasına yönelik olarak yapmış olduğu açıklamadan sonra bugün matematik dersi hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Son günlerde dile getirilen ve matematik dersinin seçmeli ders olduğu konusunda çıkan haberlerden sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamasında matematik dersinin 9, 10 ve 11. sınıflar için ortak ders olduğunu dile getirirken “Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında bir açıklama da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Matematik 9,10, 11. sınıflar için ortak ders, her öğrenci almak zorunda. 12. sınıfta ise Matematik, disiplinler üstü kariyer dersi olarak yapılandırılmış ve Matematik ağırlıklı dersler grubu başlığı açılmıştır. Aynı zamanda öğrencimiz hangi alandan ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmak durumunda kalacaktır. Sosyal bilimler ve fen bilimleri alanından da matematikle ilgili entegre bir çok alan bulunmaktadır.12. sınıfta öğrencilerimize matematik, fen ve sosyal bilimlerde kendi alanlarında derinleşme imkanı sunuyor ve onları hayata hazırlıyoruz ” denildi.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklama sonrasında öğrencilerin 13 hafta süren yaz tatilleri alınan karar doğrultusunda 1 haftası Nisan, 1 haftası Kasım ayında kullanılmak üzere değiştirilmişti.

 

Resim Harish Sharma tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın