Bu Haber Otomobil Sahiplerini İlgilendiriyor

0

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren köprü cezaları ile hurda araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimini öngören yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden hatalı geçiş yapan araçlara uygulanan cezaların affı ile hurda araçlara uygulanan 10 bin liralık ÖTV indiriminin 15 bin liraya çıkarılmasını düzenleyen yasa teklifi yarın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Yapılacak düzenlemeye göre 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere, hafif ticari araçlar başta olmak üzere, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçen araçların sürücülerine ceza verilmeyecek, verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilmiş cezaların tahsilatından vazgeçilecek, açılan davalar düşecek, yargılama giderleri taraflar üzerinde kalacak. Bu cezalar nedeniyle daha önce yapılmış tahsilatlar, yasa yürürlüğe girdikten sonra 2 ay içinde başvuru yapılması halinde iade edilecek.

Hurdalara ÖTV Desteği

Düzenleme ile 16 ve daha büyük yaştaki otomobil, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, TIR çekicisi gibi araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak yeni araç alımında 15 bin liraya kadar ÖTV indirimi uygulanacak.

 

 

 

Resim Gary Scott tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın