Detoks suyu olarak kullanılan nanenin faydaları nelerdir?

0

Baharat olarak yemeklerde kullanılan nane birçok farklı alanda da kullanılıyor. Oda parfümleri,temizlik ürünleri,kozmetik ve kilo vermede detoks suyu olarak kullanılıyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde rahatlatıcı ve besleyicidir.

 Nane detoks suyunun faydaları nelerdir?

  1. İştah açar: Taze olarak tüketildiği zaman iştah açar. Detoks suyu olarak kullanıldığında doygunluk hissi verir.Böylece geç acıkmayı sağlayarak kilo vermenizi sağlar.
  2. Sinirleri yatıştırır ve rahatlamanızı sağlar:Ferahlık veren kokusu sayesinde sinir hücrelerini olumlu etkileyerek rahatlamanızı sağlar.
  3. Doğal bir ağrı kesicidir:Mide bulantısı,kusma ve mide ağrılarına iyi gelir.Doğal bir ağrı kesicidir.
  4. Gaz ve idrar söktürücüdür:Kuru naneyi direk kullanabileceğiniz gibi sindirimi kolay olan detoks suyu şeklinde de kullanabilirsiniz. Su kolay sindirilen bir gıda olduğu için naneli su şeklinde tüketilirse hem gaz ve idrar söktürür hemde zayıflamayı sağlar.
  5. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur:Parazitlerle savaşarak kurtçukların dökülmesine yardımcı olur.
  6. Soğuk algınlığına iyi gelir:Gribal enfeksiyon,solunum yolları,astım,bronşit ve nezle gibi hastalıklara iyi gelir.
  7. Adet sancılarına iyi gelir:Yumurtalıkları yumuşatır ve ağrısız bir adet dönemi geçirmenizi sağlar.
  8. Solunum yollarını açar:Kaynatılan nane suyunun buharı koklanır.Bu işlem soğuk algınlığına da iyi gelir.Nefes zorluğunda nefes almayı kolaylaştırır.

Naneli Su Nasıl Hazırlanır     

Taze nane yaprakları akşamdan mümkünse cam bir şişenin içine koyarak üzeri su ile doldurulur.Kapağı kapatılıp iyice çalkalanır.Sabah uyandığınızda tüketmeye hazırdır.Gün boyu tüketebilirsiniz.Damak zevkinize göre limon suyu da ekleyebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakın