Yeni Askerlik Sisteminde Yaş Sınırı Kalkıyor Mu?

0

Son günlerde kamuoyunu en çok meşgul eden konuların başında yeni askerlik sistemi gelirken, konu hakkında her gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Yeni askerlik sistemi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulurken, Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yeni sistem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Muş yapmış olduğu açıklamada yeni askerlik sisteminde yaş sınırının kalkacağını ifade etti. Yeni yasa ile birlikte terhis olmayı iple çeken askerlin durumuna da değinen Muş, süresini dolduran askerlerin kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olacaklarının altını çizdi.

Bedelliden Kimler Yararlanamayacak?

20 yaşını dolduran her erkek vatandaşın yapabileceği, kalıcı hale getirilen ve yaş sınırının kalkacağı bedelli askerlikten yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar yararlanamayacak. Ayrıca askerlik zamanı geldiğinde gerekli bildirimlerde bulunmayan vatandaşlar gelmediği gün başına 10 TL ceza ödeyecek. Ancak kendi isteği ile gelirse bu ceza 5 TL’ye indirilecek.

Mehmet Muş’un Açıklamalarından Satır Başları

Yeni düzenleme ile artık meslek yüksekokulu bitirenlerin de yedek ast subay olarak görev yapabileceklerini ifade eden Mehmet Muş “Teklif 48 saat içinde görüşmeye başlanabilir. Bugün danışma kurulu eğer teklifimizi kabul ederse komisyon 48 saati beklemeden de bugün görüşebilir. Eğer uygun görülürse TBMM onaylarsa bayramdan önce bu kanunun yasalaşması mümkün” sözlerine yer verdi.

Bir yorum bırakın