Yeni Eğitim Sistemindeki HEY Modeli Nedir?

0

Bilindiği üzere yeni ortaöğretim sistemi geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştı. Birçok yeniliği beraberinde getiren bu sistemin en çok dikkat çeken modeli olarak göze çarpan Hey Modeli nedir? Sizler için derledik.

İçeriğinde birçok yenilik barındıran ve milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren yeni ortaöğretim sisteminde göze çarpan modellerden biri olan ve kısaca “HEY” olarak adlandırılan “hayal, etkinlik ve yaşam” modeli yeni dönemin ders içeriklerine eklenerek sisteme entegre edilecek.

HEY Modelinin Amacı

Öğrencilerin yalnızca ders çalışıp, test çözerek kısır bir döngüye girmelerini engellemek amacıyla geliştirilen HEY modeli; öğrencilerin hayal kurmalarını, topluma faydalı işler yapmalarını, öğrendiklerini uygulamalarını amaçlayan ve sosyal becerilerini geliştirerek öz güveni yüksek bireyler oluşturmaya yönelik olarak hayata geçirilecek bir modeli amaçlamaktadır.

Bakan Selçuk’un Konu Hakkındaki Açıklamaları

Söz konusu model ile ilgili görüşlerini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yapmış olduğu açıklamada “Öğrencilerimizin, topluma faydalı bir takım işlere yönelmesi, diyelim ki huzurevlerinde, ya da çocuklara ilişkin hastalara ilişkin bazı durumlarda, hayvanlara ilişkin bazı yardım kuruluşlarında, çalışabilmeleri oralarda projeler yapabilmeleri çok önemli” ifadesinde bulunarak hayata geçirilecek sistem hakkında bazı ipuçlarını verdi.

 

 

 

 

Resim Free-Photos tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın