Matematik Dersi 3 Yıl Zorunlu Ders Olacak

0

Geçtiğimiz hafta ortaöğretim kurumları için açıklanan yeni eğitim sisteminin getirdiği bir başka değişiklik olan matematik dersi ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Özel bir televizyon kanalına katılan ve burada yeni eğitim sistemi hakkındaki soruları yanıtlayan Bakan Selçuk, liselerde matematik dersinin 3 yıl boyunca zorunlu ders olacağını ifade etti. Yapılan tüm çalışmaların ülkenin geleceğine yönelik hamleler olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, matematik dersi hakkında yapmış olduğu açıklamada “ Altını tekrar çiziyorum. 9 ve 10’da zorunlu. 11 ve 12’de seçmeli. Biz diyoruz ki matematik çok önemlidir. 9 ve 10 yetmez 11’de de zorunlu olsun. Biz 3’e çıkarıyoruz” sözlerine yer verdi.

Azalan Ders Sayıları

Konuşmasına azalan ders sayılarının öğrenciler üzerinde olumlu etki gösterdiğini belirterek devam eden Bakan Selçuk, azalan ders sayıları sayesinde öğrencilerin almış oldukları dersleri derinlemesine öğrenebildiklerini ve bu durumun da öğrenciler üzerinde kalıcı bilgiler sağlayarak daha verimli olacağına dikkat çekti. Bakan Selçuk ayrıca Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı olan PISA’nın en başarılı bulduğu ülkelerin sistemlerinde ders sayısının 6-7 civarında olduğunu belirtti.

Ziya Selçuk’un Konuşmalarından Satır Başları

Bakan Selçuk “Ortaöğretimle tek başına bir şeyi değiştirmeyi hedeflemiyoruz. Eğitim sisteminin bütünsel olarak nereye yolculuk ettiğini, öğrencilerimizin gençlerimizin siz bizi neye hazırlıyorsunuz sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Yani Türkiye’nin geleceğine çalışıyoruz” derken; öğretmen alımlarına da değinerek “Bizim böyle bir norm fazlası öğretmen problemimiz yok. Bizim daha fazla öğretmene ihtiyacımız var” sözleriyle alımların süreceği mesajını verdi.

 

Bir yorum bırakın