Üniversite Çalışanlarına Becayiş Hakkı

0

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından yapılan toplantı sonrasında üniversitede çalışan memurları çok yakından ilgilendiren bir karar alındı.

Bilindiği üzere kamuda çalışan personellere imkân tanıyan becayiş hakkından üniversite çalışanları üniversitelerin kendi tüzel kişiliğinin bulunmasından ötürü yararlanamıyordu. Ancak; YÖK bünyesinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında üniversite çalışanları için becayiş düzenlemesi yapılacağı açıklandı. YÖK temsilcisi Recep Sarıipek yapmış olduğu açıklamada üniversite çalışanları için de becayiş düzenlemesinin yapılacağını belirtirken, üniversite çalışanları bu düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği sorusuna cevap aramaya başladı.

Becayiş Nedir, Şartları Nelerdir?

Aynı kurumun başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurlarının karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını talep etmeleri ve bu taleplerinin kabul edilmesiyle yer değişikliği yapmasına becayiş denir. Becayişin belli şartları ise şunlardır:

-Becayiş işlemi aynı kurumda çalışan memurlar arasında yapılabilir. Memurlar farklı kurumlar arasında geçiş yapmak için becayiş talebinde bulunamaz.

-Becayiş yapacak memurlar aynı sınıf ve unvanda olmak zorundadır. Bir teknisyen başka bir teknisyenle becayiş yapabilir. 657 sayılı Kanun çerçevesinde aynı hizmet sınıflarında bulunan memurlar bu haktan yararlanabilir. Yani bir Genel İdare Hizmetleri sınıfında bulunan bir VHKİ ile Teknik Hizmetler Sınıfında bulunan bir Programcı becayiş yapamaz.

-Becayiş yani karşılıklı yer değiştirmenin gerçekleşebilmesi için atamanın yetkili amir tarafından onay görmesi gerekmektedir.

Bir yorum bırakın