Bir Hawaii Geleneği Olan Ho’oponopono İle Arınma

0

Hawaii dilinde ‘zihinsel temizlik’ anlamında kullanılıyor. Bir aile içinde tüm bireylerin bir arada dua,itiraf,pişmanlık bildirme,onarma,yapılanı yenileme ve affetme yolu ile ‘pono’ ya yani iyilik,doğruluk,doğallık,başarılı olma,rahatlama ve huzura erme konumuna ulaşma. ‘Ponopono’ ise işleri düzeltmek,yoluna koymak,onarmak ve toparlamak,olması gereken hale getirmek anlamına geliyor.

Bu yöntem bir Hawaii geleneğidir. Aynı zamanda Samoa,Tahiti ve New Zealand gibi Güney Pasifik adalarının çoğunda da uygulanıyor. Bu kültürlerde ‘hata’ yapmaktan kaynaklanan suçluluk duygusunun ve öfkenin hastalığa sebep olduğuna inanılır. Yapılan hatanın itiraf edilmesi ise hastalığın iyileşme sürecini başlatır. Gizlilik yada bir durumu saklamak hastalığa güç verir. Ayrıca bu adalarda yaşayan insanlar önceki nesillerin günahlarını da çocukların çektiğine inanırlar. Uyum ve düzen ancak itiraf ve özür dileme ile sağlanabilir.

1917-26 yılları arasında Hawaii’de yaşayan yazar Max Freedom Long ho’oponopono yöntemini 1936’da yayınladığı kitabında anlattı. 1976’da Morrnah Simenoa, o güne kadar aile içindeki sorunların çözümüne yönelik olan bu yöntemi genişletti. 1992’de öğrencisi Ihalekala Hew Len ve Joe Vitale ‘Zero Limit-Sıfır Noktası’ kitabını yazdılar. Kitap ho’oponopono yönteminin temel önermesinin sıfır noktasında durmak olduğunu ifade eder. Yöntem herkesin %100 sorumluluk alması esasına dayanır ve bu sadece kendi yaptıklarımızın değil,bizim dışımızda diye düşündüğümüz herkesin sorumluluğunu da kapsar. Çünkü sorun dışarıda değildir. Hayatımızda olan her şey başkaları yapmış gibi görünse de bizimle ilgilidir. %100 sorumluluk almak demek dışarıda oluşan her şeyin içsel yansımamız olduğunu kabul etmektir. Bireysel bilinçler bütünü oluşturur ve herkes her an iletişim halindedir. Bu nedenle bir kişi istenmeyen bir durumu kendi bilincinde düzeltirse bu diğerlerine de yansır ve iyileşme gerçekleşir.

Bu yöntem;karşımızdaki insanın yaşadığı olumsuz durumu duyduğumuz,öğrendiğimiz anda bizim sorunumuz olarak algılayıp kendi içimizde bundan arınarak karşımızdakini de arındırma yolunu öğretir. Sadece insanlar değil her şeyi arındırıp temizlemenin yoludur bu. Tüm bilinen yada bilinmeyen negatif enerjileri ,pozitif olanla değiştirerek arındırır. Bunun için sevgiyi kullanır.

4 Temel kalıp vardır:

  1. Seni seviyorum
  2. Özür dilerim
  3. Lütfen beni affet
  4. Teşekkür ederim

Cümlelerinden oluşur.Uygulama da çok kolay ve kısa sürede sonuç verir.Aklınıza gelen tüm sorunlarınız için,sebepsiz moral bozukluğunda,nezle,grip gibi çözüm aradığınız her durumda bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakın