Ev Kadınlarına 15 Bin TL Faizsiz Kredi

0

Hükümet tarafından kadınların iş gücü piyasasında daha fazla söz sahibi olması ve kadın çalışan oranının artırılması amacıyla destek paketi hazırlandı.

12 milyon ev kadınını yakından ilgilendiren ve bu kapsamda kadınların iş gücünde daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 15 bin lira faizsiz krediden evde üretimin mikro krediyle teşvik edilmesine kadar birçok başlıkta destek sağlanıyor.  İŞKUR üzerinden başvuruları yapılacak olan faizsiz kredi alımında bazı şartlar şu şekilde belirlendi:

2 Yıl Geri Ödeme Yok

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından ev kadınlarına iki yılı geri ödemesiz 15 bin lira olarak verilen faiz kredi desteği için sonraki 6 yıl içinde faizsiz geri ödeme şekli belirlendi. Sağlanan bu krediyle kadınların kendi işini kurabilmesi amaçlanırken, Kadın Girişimciler Derneği de bu projeye kadınların aktif iş hayatında yer alması için eğitim ve finansal kaynak sunuyor. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar kadın girişimcileri desteklemek amacıyla düşük faizli krediler veriyor.

KOSGEB Desteği

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği kapsamında işyeri açacaklara 50 bin liraya kadar hibe, 300 bin liraya kadarki yatırımlarda düşük faizli kredi veriliyor. Girişimcilik belgesi alanlara araç-gereç, makine gibi ihtiyaçlar için sıfır faizle 100 bin liraya kadar kredi desteği sağlanırken, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla da tarımla uğraşan kadınlara yüzde 70 hibe desteği veriliyor.

 

 

Resim Jan Vašek tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın