Memur -Sen Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

0

Memur – Sen tarafından düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında Mayıs ayı rakamları belli oldu.

Ülkenin ekonomik gidişatı ile halkın alım gücünü gösteren ve Memur – Sen tarafından her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında Mayıs ayı rakamları açıklandı. Buna göre 4 Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.390,86 TL, yoksulluk sınırı ise 6.532,26 TL olarak belirlendi.

Gıda Madde Fiyatlarındaki Değişimler

Yapılan araştırmaya göre mayıs ayında nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,14’lük bir düşüş yaşandı. Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 24,68 artışla yer fıstığı, yüzde 24,34 artışla limon, yüzde 22,26 artışla kivi, yüzde 18,91 artışla havuç; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 54,56 azalışla sivri biber, yüzde 45,42 azalışla kuru soğan, yüzde 33,30 azalışla salatalık, yüzde 28,74 azalışla domates, yüzde 27,97 azalışla taze fasulye fiyatlarında yaşandı.

Kişisel Temizlik ve Madde Bakım Fiyatları

Yapılan araştırma sonucunda bir önceki aya göre Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,35’lik bir düşüş meydana geldi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre en çok dikkat çeken değişim ise yüzde 2,07 artışla tıraş malzemelerinde gerçekleşti. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 5,61 azalışla parfümler madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Sağlık ve Ulaşım Madde Fiyatları

Yapılan araştırmada dikkat çeken bir diğer husus da sağlık ve ulaşım madde fiyatları oldu. Buna göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,27’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,42 artışla tansiyon aleti, yüzde 0,36 azalışla diş dolgu ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,22’lik bir artış olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 4,99 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 0,09 azalışla kargo gönderme ücreti fiyatında düşüş görüldü.

 

 

 

Bir yorum bırakın