Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti

0

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte yeni bir düzenleme yaptı.

BDDK tarafından Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi ile ilgili olarak yeni bir düzenleme yaparak Resmi Gazete’ de yayımladı.

Binlerce kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren yeni düzenlemeye göre, kredi kartları kullanıcılarının yapacakları asgari ödeme oranları yeniden düzenlendi.

Yeni düzenlemeye göre kredi kartı kullanıcılarının bankalara yapacakları asgari ödemede dikkat edecekleri hususlar şu şekilde olacak.

Bundan böyle ödenmesi gereken asgarî tutar dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacak ve banka bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebilecek.

Bilindiği üzere söz konusu yönetmeliğin asgari ödemeyi belirleyen 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi değişiklik yapılmadan önce yapılacak asgari ödemeleri kredi kartı limitine göre belirlerken yapılan yeni düzenleme ile artık yapılacak asgari ödemeler kart limitlerine bakılmaksızın aynı oranda uygulanacak.

Kredi kart kullanıcılarının asgari ödemeleri yapılan düzenlemeden önce şu şekilde uygulanıyordu.

Ödenmesi gereken asgarî tutar, kredi kartı limiti 15.000 Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde otuzundan, kredi kartı limiti 15.000 Türk Lirasından 20.000 Türk Lirasına kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde otuzbeşinden, kredi kartı limiti 20.000 Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde kırkından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamıyordu ve bankalar da bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebiliyorlardı

 

 

 

 

 

Resim Alexas_Fotos tarafından Pixabay‘a yüklendi

 

Bir yorum bırakın