MEB 2019 Yılı İçerisinde 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alacak

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, cevaplaması istemiyle kendisine yöneltmiş olduğu öğretmen atamaları ile ilgili soru önergesine cevap verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Meclis’te Türkiye genelinde öğretmen açığı ve atamalara ilişkin olarak kendisine yöneltilen yazılı soru önergesine cevap verirken, 2019 yılı içerisinde 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirileceğini duyurdu. Kalkınmada öncelikli illere atanan sözleşmeli öğretmenlerin 4 yıl sözleşmeli +2 yıl kadrolu olarak aynı eğitim kurumunda görev yapması sağlanarak eğitimde sürekliliğinin sağlanmasının hedeflendiğini ifade eden Bakan Selçuk yapılacak olan alımların KPSS puanı ile birlikte sözlü mülakat yoluyla gerçekleştirileceğini belirtti.

Sözleşmeli Öğretmenlikte Mülakat Süreci Nasıl İşliyor

Sözleşmeli öğretmenlikte sözlü sınav için ilgili branşta alım yapılacak kontenjanın 3 katı kadar aday mülakata çağırılarak Bakanlık tarafından oluşturulan sözlü sınav merkezlerinde sözlü sınava alınmaktadır. Sözlü sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmekte ve sözlü mülakatta 60 puan üstü alan adaylar başarılı sayılıp tercih yapabilmektedirler. Aynı zamanda adaylar sözlü sınav puanının sıralamasına göre yerleştirilmektedirler.

Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Geçebiliyor Mu?

Sözleşmeli öğretmenler atandıkları okulda en az 4 yıl boyunca sözleşmeli olarak çalışmak zorunda olup, bu süre zarfında olumlu performans puanına sahip olmaları durumunda kadroya geçebilmektedirler.

Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan madde de bu durumu destekler nitelikte olup “sözleşmeli öğretmenlikte 4 yılını dolduranlar istedikleri takdirde bulundukları okulda kadroya geçebilirler” ifadelerine yer verilmiştir.

 

Resim Peggy und Marco Lachmann-Anke tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın