Rusya’dan Rekor Rezerv Açıklaması

0

Son günlerde Türkiye ile yapılan anlaşma gereği S 400 füzeleri ile dünya gündeminde sıkça yer alan Rusya’dan uluslararası rezervler konusunda son dakika açıklaması geldi.

Ülkelerin Merkez Bankaları aracılığıyla açıkladıkları ve ekonomik göstergeler konusunda da bir takım işaretler vermekte olan uluslararası rezervler konusunda Rusya’dan önemli açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamada Rusya’nın uluslararası rezervleri, 31 Mayıs-7 Haziran döneminde yüzde 1,5 artarak 502 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre ülkenin uluslararası rezervleri 31 Mayıs-7 Haziran’da yüzde 1,5 artarak 502 milyar dolara çıkarken; Rusya yaptırımlar nedeniyle düşen uluslararası rezervlerini 2014’ten bu yana ilk defa 500 milyar dolarlık seviyeye yükseltti. Konu hakkında daha önce açıklamalarda bulunan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina rezervlerin 500 milyar doların üzerine çıkmasının olası ekonomik krize karşı yeterli olacağını savunmuştu.

Uluslararası Rezerv Neden Önemli

Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz’a göre Merkez Bankası rezervleri, aşırı kur hareketlerini kontrol etmede, dış¸ borç ödeme zorluklarının yaşanması durumunda kullanılan ve ekonomik istikrar için çıpa görevi üstlenen bir unsurdur. Aynı zamanda bir ülkenin rezerv yeterlilik seviyesi o ülkenin gelişmiş veya gelişmekte olan ülke olmasına göre, ülkelerin dış borçlarına göre, döviz kazanma potansiyellerine göre ve yabancı sermaye hareketlerine göre değişen olguları da beraberinde getirmektedir.

 

 

 

 

 

Bir yorum bırakın