Malulen Emeklilik Hakkında Bilgiler

0

Birçok insanın çeşitli sebepler veya bazı hastalıklar sonucu iş yapma gücünü kaybetmesi ile ortaya çıkan malulen emeklilik konusu, bu şekilde emekli olmak için aranan şartlar ve diğer detaylar haberimizin devamında.

Gerek ülkemizde gerek dünya üzerinde birçok insan çeşitli sebeplerden ötürü iş yapma kabiliyetini kısmen veya tamamen kaybetmektedir. Böyle durumlarda kişinin yaşamını idame ettirmesi için devlet tarafından kendisine emekli maaşı bağlanmaktadır.

Malulen Emeklilik Nedir

Sigortalı bir şekilde çalışma hayatına başladıktan sonra eskisi gibi verimli çalışmaya engel oluşturacak şekilde ortaya çıkan, herhangi bir hastalık veya herhangi bir kaza sonrası kişinin eski iş yapma gücünü kaybetmesinden ötürü sigorta sistemi tarafından ekonomik geleceğinin düzenli maaşla garanti altına alınmasına malulen emeklilik denir.

Malulen Emeklilik Hangi Hallerde Bağlanır

İnsanların çalışma sırasında başına gelen iş kazaları, meslek hastalıkları, sağlığında ortaya çıkan ciddi bozukluklar gibi nedenlerle çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmesi ve bu durumun SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi sonucunda kendilerine malulen emekli maaşı bağlanır. Aynı zamanda vatandaşlara bu aylığın bağlanması için çalışanın en az 10 yıl çalışmış olması ve 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Malulen emeklilik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlar kendi durumlarının tespiti için yaşadığı ildeki Sosyal Güvelik Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvurularını yapabilmektedirler.

Malulen Emeklilik Hangi Hastalıkları Kapsar

Bir kişinin malulen emekli sayılabilmesi için birçok hastalık kapsam içinde yer alırken; kanser, kalp yetmezliği, böbrek nakli, demans, şizofreni, şeker hastalığı, kalp nakli, akciğer nakli gibi hastalıklar bunların başında gelen bazı hastalıklar olarak dikkat çekmektedir.

 

Bir yorum bırakın