E-Devlet’in Adı Değişiyor

0

Son yıllarda vatandaşların hizmetine açtığı yeni erişimlerle dikkatleri üzerine çeken E-Devlet uygulamasının ismi değişiyor.

Vatandaşların devlet kurumlarıyla ilgili iş ve işlemlerini görmesinde önemli yere sahip olan E-Devlet’in adı değişerek Dijital Türkiye oluyor. Sistemin adının değişeceğini açıklayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç yapmış olduğu açıklamada kullanıcı dostu arayüzlerin hazırlanarak Dijital Türkiye’yi insanların çok daha rahat kullanmasını sağlayacaklarının altını çizerken, çok yakın zamanda Dijital Türkiye olarak isimlendirilecek olan bu servisin yeni adı ile yeni servisleri de kullanıcılar ile buluşturacağını sözlerine ekledi.

Koç’un Açıklamalarından Satırbaşları

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun Türkiye’de bu konudaki uygulamaları kapsadığını anımsatan Koç, şöyle devam etti: “Özellikle nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber artık dijital dünyadaki bütün veriler toplanabiliyor. Biz, bu verilerin Türkiye’de kalmasını ve Türkiye’de bir değere dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu verileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı rızasını aldığında elde ettikleri bütün verileri amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Kişisel verilerin kullanımı aslında insanın yaşam hakkıyla aynı değeri taşıyor” ifadelerine yer verdi.

Bir yorum bırakın