Benzinde Zam Beklentisi

0

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz gün motorinin litre fiyatına gelen 22 kuruşluk zamdan sonra, son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine benzinde zam beklentisi ortaya çıktı. Detaylar haberimizde.

25 Haziran günü motorin fiyatlarına gelen zam sonrasında piyasalar gözünü benzin fiyatlarına çevirdi. ABD – İran arasında son günlerde yaşanan gerginlik ve uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlilik sonucunda benzinin ton fiyatının 580 dolardan 680 dolara çıkması benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren 18 – 19 kuruşluk zam yapılıp yapılmayacağını gündeme getirdi. Vatandaşlar benzine zammın yapılıp yapılmayacağı üzerinde dururken, piyasalar benzine zam gelmesi durumunda bunun ÖTV’den karşılanıp karşılanmayacağına odaklanmış durumda.

Akaryakıt Sektöründen Açıklama

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan akaryakıt yetkilileri tüketicilerin en çok merak ettiği soruyu yanıtlarken benzine zam gelmesi durumunda bunun tüketiciye yansıyacağını belirtti. Eşel mobil sisteminin devreye girmesi için 15 kuruşluk bir zammın daha gelmesi gerekiyor.

Güncel Benzin Fiyatları

Güncel benzin fiyatları an itibariyle İstanbul’da 6.81 TL’den, Ankara’da 6.89 TL’den, İzmir’de ise 6.85 TL’den satılıyor. Zammın gelmesi durumunda İstanbul’da benzinin litre fiyatı 7,00 TL, Ankara’da benzinin litre fiyatının 7,08 TL olması beklenirken İzmir’de bu rakam 7,04 TL olarak gerçekleşecek.

Bir yorum bırakın