Mahkeme o hatayı düzeltti

0

Mahkeme Belediye Başkanlarının tasarrufunda olan atama yetkisinin genelge ile elinden alınamayacağına karar verdi.

Ankara Büyükşehir belediye başkanı Mansur Yavaş tarafından, belediyenin %99,67 hissesine sahip olduğu BELKO isimli şirkete atanan Kerim Yılmaz’ ın ataması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü’ ne gönderilen bir genelge nedeniyle ticaret sicilinde tescil ve ilanı yapılmadığı için gerçekleşmemişti.

Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğün tarafından ticaret sicilinde tescil ve ilanın yapılmamasının nedeni ise 25 senedir belediye başkanları tarafından,  belediyelerin sahip veya ortağı oldukları belediye şirketlerine yaptıkları yönetici atama yetkisinin 31 Mart seçiminden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen bir genelgeyle belediye meclisine verilmiş olması.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yapılan atamanın ticaret siciline tescil ve ilan işinin yapılmayarak engellenmesi üzerine yargı yoluna başvurdu.

Ankara 10. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından görülen dava sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütün Ticaret Sicil Müdürlülerine göndermiş olduğu;

“Belediye veya bağlı kuruluşların sahip veya ortağı oldukları belediye şirketlerinin genel kurulunda belediye veya bağlı kuruluşu temsil edecek kişilerin belediye meclisi kararıyla belirlenmesi gerektiği” ni belirterek belediye başkanlarının tasarrufunda olan atama yetkisini belediye meclisine geçiren genelgeye yapılan itirazı haklı bularak kabul etti.

Ankara 10. Asliye Mahkemesi Belediye Başkanlarının atama yetkisinin kanunla verildiğini,  genelgenin kanunun önüne geçemeyeceğini belirterek Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün tescil işlemini yapmamasını yasalara aykırı olarak değerlendirdi.

Mahkeme tarafından verilen bu karardan sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından BELKO Genel Müdür olarak Kerim Yılmaz atandı. Ancak mahkemenin verdiği karara itiraz edildiğinden dava şu anda İstinaf mahkemesi aşamasında devam etmekte.  İstinaf Mahkemesi tarafından verilecek karar ise bundan sonra emsal karar niteliğine dönüşecek.

 

Bir yorum bırakın