Motorinden Sonra Çay ve Şeker’e Zam Geldi

0

Motorinden sonra iki zam haberi daha geldi, seçimin peşinden beklenen zam haberleri gelmeye başladı.

24 Haziran Pazartesi gece yarısında 23 kuruşluk motorin zammının ardından Çay işletmeleri Genel Müdürlüğü  (ÇAYKUR) kuru çaya yüzde 15 zam yaptığını duyurdu.

25 Haziran tarihi itibariyle zamlı fiyatlar üzerinden satışa sunulan kuru çaydaki bu fiyat artışın nedeni olarak ise artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetleri olarak açıklandı.

Motorin ve çaydan sonra bir zam haberi de şekerden geldi,

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ tarafından yapılan duyuruda şekere %16 zam yapılarak KDV hariç kilosu 3,57 TL den satış yapılacağı duyuruldu.

Kurumun resmi internet sayfasından yapılan duyuruda, “50 Kg’lık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere % 16 artırılarak (KDV hariç) 3,57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur” denildi.

Motorin, çay ve şekere yapılan bu zamlar tüketicilerin yanı sıra bu ürünleri kullanarak üretim yapan diğer imalat sektörlerine de maliyet artışı olarak yansıyacağından ardından yeni fiyat artışları getirmesi kaçınılmaz olarak görülüyor.

 

 

 

 

 

Bir yorum bırakın