Sağlık Çalışanlarının Özlük Hakları İyileştirildi

0

Sözleşmeli sağlık çalışanlarının bir süredir beklediği ve özlük haklarını düzenleyen kararlar Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. Ayrıntılar haberimizin devamında.

40 bin sözleşmeli sağlık personelinin gerek sosyal gerekse özlük haklarını yakından ilgilendiren ve bir süredir gündemde yer alan haklar Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Böylece sözleşmeli sağlık personellerine naklen atama hakkı getirilirken, kabul edilen yasal düzenleme sonrasında sabit pozisyonlardaki çalışma süresi 6 yıldan 4 yıla indirildi.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kanun teklifi sonrasında sözleşmeli sağlık personelinden 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerdeki kadrolara atanabilme imkânına kavuşurken, atananlar aynı yerde en az 1 yıl daha görev yapacak. Böylelikle bugüne kadar 4+2 olarak uygulanan zorunlu hizmet süresi 3+1’e düşürüldü.

Bakan Koca’nın Açıklamaları;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapılan yasal düzenlemeler hakkındaki görüşlerini açıklarken “Bu düzenlemenin hayata geçmesi ile sözleşmeli sağlık personelimiz, ilk atandığı yerde 3 yıl çalıştıktan sonra talebi halinde memur kadrosuna geçebilecek. Memur kadrosuna geçtikten sonra aynı yerde 1 yıl daha çalışırsa, diğer memurların sahip olduğu tüm haklara ve başka yerlere naklen atanma hakkına sahip olacak” sözlerine yer verdi.

 

 

Resim Gordon Johnson tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın