Kurban Fiyatları Belli Oldu

0

Kurbanlık Satışlarında Artış Ne Kadar?

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, kurbanlık fiyatlarında bu sene yüzde 10-15 aralığında bir artış olabileceğini açıkladı.

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) yönetim kurulu Başkanı Yücesan yaptığı açıklamada İstanbul’da bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 10 ile 15 arasında fiyat artışı olabileceğini belirterek, kurbanlık büyükbaşta başlangıç satış fiyatının 26 TL, küçükbaşta ise 23 TL olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Kurbanlık Fiyatlarındaki Artış Enflasyonun Altında

Yücesan kurbanlık fiyatlarının geçen yıllara göre değerlendirmesini de yaparak büyükbaş kurbanlık fiyatlarında artışın yüzde 10 ile 15 arasında artacağını, geçen yıl canlı büyükbaşın kilo fiyatının 22-23 TL den başladığını, bu yıl 26 TL den başlayacağını söyledi. Yücesan yaptığı açıklamada yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu belirterek kurbanlık canlı büyükbaş fiyatlarındaki artışın ise enflasyonun altında gerçekleşeceğini beklediklerini ifade etti.

Yücesan yaptığı açıklamada küçükbaş satışlarındaki fiyat artışının da aynı oranda olmasını öngördüklerini belirterek, “Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır.” Dedi.

Yeterli Stok ve Kurbanlık Var

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı, ülkemizde hayvan sayısının fazlasıyla mevcut olduğunu, yeterli miktarda da stok bulunduğuna dikkat çekerek, ülkemizde kurban bayramı için büyükbaş hayvan kesiminin 800 bin ile 1 milyon arasında, küçükbaş hayvan kesiminin ise 2,5-3 milyon arasında gerçekleşti dedi.

Kurban Satış Yerlerinde Yerli Hayvan Olacak

Yücesan, İstanbul’da satışa çıkarılacak kurbanlıkların özellikle Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Tokat, Yozgat ve Adapazarı başta olmak üzere Anadolu ve Trakya’dan getirilen yerli hayvanlar olacağını belirtti.

Et Satışları Neden Düştü?

İthal et satışında daha fazla kar oranına rağmen bun karşı olduğunu belirten Yücesan özellikle et ve gıdada yerlilik ve milliliğin önemli olduğunu ve kendi besici çiftçi ve üreticimizin kazanmasının öncelikli olmasının önemine vurgu yaparak son dönemde ülkemizde kırmızı et satışlarının düşmesinde ekonomik olumsuzluğun yanı sıra kırmızı etle ilgili şüphelerinde satışların düşmesinde etkili olduğunu söyledi.

 

Resim Karsten Paulick tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın