MEB’den Ders Kitapları İçin Plastik Poşet Kararı

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yıl ile birlikte uygulamaya koyduğu plastik poşet uygulamasına Milli Eğitim Bakanlığı’ndan farklı bir uygulamayla destek geldi.

Kamuoyunda uzunca bir süre konuşulan ve alınan karar sonrasında marketlerde verilen plastik poşet sayısında ciddi düşüş yaşanmasını sağlayan sıfır atık projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı önemli bir karar aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar sonucunda 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler için yaklaşık 147 milyon ücretsiz ders kitabının dağıtımında plastik poşetler kullanılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 il Milli Eğitim Müdürlüklerine göndermiş olduğu yazıda 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde öğrencilere dağıtılacak ücretsiz ders kitaplarının dağıtımı hakkında bilgi verilirken, ders kitaplarının dağıtımında plastik poşet kullanılmayacağı belirtildi.

Elektronik Ortamda Yayınlanacak Kitaplar

Milli Eğitim Bakanlığı elektronik ortamda yayınlanacak kitapları hakkında takım kitaplarda öğrencilere ders ve öğrenci çalışma kitabı, öğretmenlere ise ders kitabı ve öğrenci çalışma kitabı ile öğretmen kılavuz kitaplarının birlikte verileceğini açıkladı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için elektronik ortamda yayınlanacak kitapların listesini paylaşan Bakanlık, bu kitapların içeriklerini PDF formatında “http://www.eba.gov.tr/ekitap” adresinde hizmete sunacak.

Sıfır Atık Projesi Nedir

“Sıfır Atık”, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Son yıllarda tüm dünyada bireysel, kurumsal ya da belediye genelinde sıfır atık uygulama çalışmaları yaygınlaşmaktadır.

 

 

Bir yorum bırakın