Yurt Dışından Posta/Kargo İle Gelen Ürün Sayısında Kısıtlama

0

Yurt dışından posta veya kargo ile gelen ürünler üzerinden alınan vergiler için uygulanan muafiyet limitleri 2009 yılından beri aşamalı bir şekilde düşürülmüştü.

2009 yılında yürürlüğe giren 15481 sayılı BKK ile yurt dışından posta veya kargo ile gelen ürünlerde 150 Euro olan muafiyet sınırı; 2011 yılında 75 Euro’ya; 31 Aralık 2016 tarihinde 30 Euro’ya; 11 Nisan 2018 tarihinde 22 Euro’ya düşürülmüştü.

15 Mayıs 2019 tarihinden sonra ise muafiyet tamamen kalktı yurt dışından bu şekilde gelen tüm ürünlerden bedeli ne kadar olursa olsun tamamı vergiye tabi tutulmaya başladı ve uygulanan vergi oranı ise ürünün AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 olarak uygulanmakta.

Hükümetten İthal Ürünler İçin Yeni Bir Kısıtlama Kararı

Bugün ise ithalatı düşürmeye yönelik yeni bir karar açıklandı. Resmi Gazete ’de yayımlanan karara göre muafiyetin kaldırılmasından sonra gerçek veya tüzel kişilerin yurt dışından kargo ve ya posta yoluyla ayda en fazla 5 parça ürün getirebilecek.

Resmi Gazete ‘ de yayımlanan karara göre gerçek kişiler en fazla 5 adet ürün getirebilecekken, şirketler ise en fazla 5 adet numune ürün getirtebilecekler.

14 Temmuz’ dan İtibaren Kısıtlama Başlıyor

14 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan bu karar, kişisel eşya, önemli değeri olmayan eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemleri kapsıyor olmakla birlikte ilerde daha fazla ürün için uygulanması bekleniyor.

Yayımlanan bu kararla ilgili olarak açıklama yapan Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut, ürünlere getirilen bu kısıtlamanın ticari akışı olumsuz etkileyeceğini belirterek konu ile ilgili görüşlerini yetkili kurumlara bildireceklerini söyledi.

.

 

 

 

Bir yorum bırakın