Aşure Geleneği ve Aşure Tarifi

0

Hicri takvime göre yılın ilk ayı olana Muharrem ayının 10. Günü aşure günüdür. Aşure gününün kutsallığı ve bereketi simgelediğine inanılır. Aşure kelimesi Arapça “ onuncu” anlamına gelen “ aşura”’ dan gelmektedir.  İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne ayrıca değer verilir.

Ülkemizde aşure ayı olarak ta bilinen muharrem ayı ile ilgili olarak pek çok söylence bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Hz. Musa’nın denizi yararak geçmesi ve Firavun ile ordusunu sulara gömülmesi, Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması, Hz. Nuh’un gemisinin karaya oturması, Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulmasıdır.

Bunların dışında Muharrem ayının 10. gününde aşure, yaygın olarak Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’ da şehit edilişini anmak için yapılmaktadır

Aşure, buğday (yarma), fasulye, nohut, kayısı, incir gibi baklagillerin kuru meyvelerle beraber pişirilerek hazırlanır. Aşurenin hicri takvime göre Muharrem ayı içinde pişirilmesine ise “ aşure geleneği” denir.

Aşure yapılan yöreye ve oradaki inanışa göre yapılış nedeni ve malzemesinde farklılık gösterir. Ancak genel olarak içine yarma, nohut, kayısı, fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru incir dut gibi malzemeler kullanılır.

Aşure Geleneği Nasıl Uygulanır?

Aşure piştikten sonra duası yapılır ve hasta ve çocuklara iyi geleceğine inanıldığı için ilk önce onlara yedirilir daha sonra ise yakın çevreden başlayarak komşulara dağıtılır. Aşure ikramı yapılan kişi aşurenin kabını yıkamadan geri verir. Aşureden kalırsa daha çok ürün vereceğine inanıldığından meyve ağaçlarının dibine dökülür.

Aşure Tarifi

Malzemeler

3 su bardağı aşurelik buğday (yarma)

1 su bardağı fasulye

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru üzüm

6 adet incir

6 adet kayısı

6 su bardağı şeker

3 tek karanfil (cezvede bir taşım kaynatılıp suyu dökülmüş)

Tarçın

Ceviz içi

Her yöreye özgü tarifi olsa da geleneksel olarak Anadolu’ da yapılan Aşure tarifi şöyledir.

  • Bir gece öncesinden buğday, fasulye ve nohut ayrı ayrı ıslatılır.
  • Buğday iyice piştikten sonra ayrı ayrı pişirilmiş nohut ve fasulye de katılarak bir süre daha kaynatılır.
  • Şeker ve yıkanmış üzüm ilave edilir. Küçük doğranmış incir, kayısı (isteğe göre dut, kuş üzümü vb.) eklenir.
  • Beş dakika daha pişirdikten sonra karanfil karışıma dâhil edilir.
  • Pişen aşure sıcak sıcak kâselere alınır. Üzeri ceviz (isteğe göre fındık, nar taneleri, susam vb.) tarçın ile süslenir.

Afiyet Olsun.

 

Bir yorum bırakın