KYK Borçlar Ertelenecek ‘mi?

0

Kredi Yurtlar Kurumunda öğrenim kredisi kullanan binlerce öğrenci bu haberi bekliyor.

Üniversiteden mezun olmuş ancak henüz iş bulamamış binlerce işsiz üniversite öğrencisinin dikkati meclisten gelecek haberde.

KYK’ dan kredi çeken öğrenciler CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güner tarafından TBMM’ ne verilen kanun teklifinin kendileri için olumlu sonuçlanmasını bekliyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türkiye Büyük Millet Meclisine Yüksek Öğrenimleri esnasında Kredi Yurtlar Kurumundan kredi çeken öğrencilerin kullanmış olduğu kredi ödemeleri için kanun teklifi sundu.

Milletvekili Ömer Fethi Gürer vermiş olduğu kanun teklifinde öğrencilerin almış oldukları krediyi işe başlamalarının ardından üç yıl daha ertelenmesini ve bu süreçte işlerinden ayrılmak zorunda kalanlar içinde ertelemenin sürdürülmesini istedi.

Sosyal Medya üzerinden de yoğun bir şekilde borçlarının ertelenmesini isteyen Kredi Yurtlar Kurumundan kredi alan Yaklaşık 342 bin öğrenci Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in vermiş olduğu bu kanun teklifinin sonucu merakla bekliyor.

Hâlihazırda mevcut duruma göre Kredi Yurtlar Kurumundan kredi alarak borçlanan öğrenciler, okulu bitirdikleri tarihten itibaren 2 yıl sonra almış oldukları kredi borçlarını ödemeye başlamaları gerekiyor. Öğrenci eğer okulunu yarım bırakırsa ödemelerini 2 ay sonra yapmaya başlamaları gerekiyor.

Yüksek Lisans yapan öğrencilerde bu süre okulun bitiminden itibaren 4 yıl sonra başlarken doktora yapan öğrencilerde kredi ödemesi doktorayı bitirdikleri tarihten itibaren 2 yıl sonra başlıyor.

 

 

Bir yorum bırakın